Area Representatives

Guild has Area Representatives in the UK and Internationally.  Please click the area to view a list of representatives.

Elizabeth Birch is the Representative of Area Representatives who also looks after Shropshire and Staffordshire areas and sits on the Guild Executive Committee.

If you are interested in filling any of the vacancies or wish to contact Elizabeth Birch or any of the Area Representatives please contact the Guild Office guild@cheltladiescollege.org

United Kingdom

  • Bristol: VACANT
  • Bedfordshire, Buckinghamshire, Hertfordshire: Miss Natalia Desselberger
  • Berkshire, Oxfordshire: Mrs Sarah Hewett (Simon)
  • Cambridgeshire: Dr Sarah Smith (Urquhart)
  • Cornwall, Devon: VACANT
  • Cumbria, Lancashire: Mrs Carolyn Dodwell (Roberson)
  • Derbyshire, Yorkshire (South): Mrs Kirsty Noël (Peart)
  • Dorset: Mrs Sarah Crossley-Weir (Crossley)
  • Essex: VACANT
  • Gloucestershire: Mrs Caroline Roberts (Cocks)
  • Greater Manchester, Cheshire: VACANT
  • Hampshire, Isle of Wight: VACANT
  • Herefordshire, Worcestershire: VACANT
  • Kent: VACANT
  • Leicestershire, Lincolnshire: VACANT
  • London (Postal Area): Mrs Sue Cattermole (Beazer) (Additional helpers required)
  • Merseyside, North Wales, Isle of Man: VACANT
  • Middlesex: Mrs Kysara Haque (Karim)
  • Norfolk: Mrs Rosie Eldridge (Granger)
  • Northamptonshire, Rutland: Mrs Gwyneth Zant-Boer (Tan)
  • Northern Ireland: Mrs Julia Shirley (Bryson)
  • Northumberland, Tyne & Wear, Durham, Cleveland: VACANT
  • Nottinghamshire: VACANT
  • Scotland: Mrs Angie Emler (James)
  • Shropshire, Staffordshire: Miss Elizabeth Birch
  • Somerset: Mrs Annis Sokol (Farrow)
  • Suffolk: Dr Alice Gillams
  • Surrey: Mrs Janice Alves De Sousa (Miller) and Mrs Denise Hooker (Salter)
  • Sussex: Mrs Heather Coulson (Davidson)
  • Wales, Mid and South: Dr Carole Jones
  • Warwickshire: Mrs Didi Vernon Miller (Fitzsimon)
  • West Midlands: VACANT
  • Wiltshire: Mrs Pippa Richardson (Roberts)
  • Yorkshire: Mrs Diane Cothey

International

 

  • Australia: Dr Susie Nyst (Yates) - Queensland, Mrs Anne Faithfull (Mclaughlin) Victoria
  • Canada: Mrs Nancy Simpson (Tobin) - Ontario
  • Czech Republic: Mrs Gil Bomber (Breminer)
  • Egypt: Ms Nadia Hamdy
  • France: Mrs Lydia Holland-Lancaster (Shaw), Mrs Judy Lambert (Jerrom)
  • Germany: Mrs Charlotte Hartwell (Allison)
  • Greece: Mrs Caroline Makropoulos (Robinson)
  • Hong Kong: Miss Stephanie Chung
  • Italy: Professor Eleonora Cattaneo
  • Japan: Miss Maho Okugawa
  • Malaysia: Miss Ishani Hendry, Miss Kalindi Hendry, Miss Dawn Wong,
  • The Netherlands: VACANT
  • New Zealand: Mrs Jenny Pomeroy (Carty) - North Island
  • Nigeria: Mrs Alero Barlow (Ogbemi)
  • Singapore: Mrs Nichola Rastrick Trotter (Rastrick), Miss Jenny Yiu
  • South Africa: Mrs Gabrielle Phillips (Cowan) - Johannesburg, Mrs Elizabeth Castleden (Pittendrigh) - Somerset West, Mrs Judy Seymour (Carpenter) - Cape Town
  • South Korea: Miss Philippa Song
  • Spain: Mrs Nathalie Rabindran (Walker)
  • Thailand: Miss Pimpraphai Bisalbutra
  • UAE: Mrs Belinda Freeman (Carter)
  • USA: Mrs Christianne Veconi (Buchanan) - Corte Madera CA, Ms Randa Kayyali - Florida FL, Mrs Sarah Dunn - Chappaqua NY